Get Adobe Flash player
Home Skolēniem MĀCĀMIES DEBATĒT

postheadericon MĀCĀMIES DEBATĒT

There are no translations available.

Projekta “Debašu Līderu skola 2019/2020” ietvaros Latvijas Debašu asociācija “QUO Tu domā?” sadarbībā ar Līvānu 1. vidusskolu un ar British Council pārstāvniecības Latvijā atbalstu 2020. g. 15. februārī rīkoja Skolu debašu formāta turnīru “Līvāni Mini: World Schools Debate Tournament 2019/2020”. Tajā piedalījāmies arī mēs - Dāniels Auziņš, Una Gadzāne, Kristela Gžibovska un Kārlis Freimanis skolotājas Ingunas Kalniņas pavadībā. Šīs debates bija pirmā mūsu pieredze. Debašu turnīrs sākās 11:00 ar rīkotāju uzrunu, dienas plānu un iepazīstināšanu ar kārtību, kādā notiek debates. Visas dienas garumā katrai komandai bija jārāda savas spējas 3 raundos. Tas nozīmē, ka bija jāsacenšas ar 3 dažādām jauno vai ar pieredzi esošu debatētāju komandām. Debatētāju komandā jābūt 3 dalībniekiem, tādēļ savā starpā mainījāmies visos 3 raundos, lai pieredzi gūtu katrs no mums. Pirmais raunds mūsu komandai aizritēja visai nedroši, jo tā bija pati pirmā reize, kad debatējām realitātē. Nācās sacensties ar ļoti pieredzējušu komandu no Rīgas Centra Valodu skolas (Riga Centre Language School). Šīs komandas uzvara bija acīmredzama, bet mēs nenokārām galvu. Ar jauniegūto pieredzi un apņēmību jau otrajā raundā guvām pārliecinošu uzvaru pār Dagdas vidusskolas komandu. Arī otrā raunda laikā guvām vairākas vērtīgas mācības, kas mūs ļoti priecēja. Šī uzvara mūs saveda kopā ar spēcīgāko pretinieci – ilggadīgu debašu turnīra dalībnieci un laureāti, komandu no Rīgas Klasiskās ģimnāzijas. Noslēdzošais raunds bija vissīvākais, jo spēki izrādījās pārsteidzoši līdzīgi. Kaut arī ar pāris punktu iztrūkumu raundu nācās zaudēt, bijām lepni par paveikto un ļoti priecīgi, saņemot tiesnešu uzslavas pēcspēles analīzē. Noslēgumā izrādījās, ka tieši Rīgas Klasiskās ģimnāzijas komanda kopvērtējumā ieguva 1. vietu, un mēs ar viņiem bijām cīnījušies punkts punktā!

Skolu debašu turnīra formāts ir patiešām aizraujošs. Katram raundam tiek iedalīta konkrēta tēma, komanda uzzina savu lomu (būt pozīcijai vai opozīcijai) un tiek dotas 30 minūtes laika sagatavoties. Pati spēle rit 40 minūtes. Šis laiks paskrēja nemanot. Dienas beigās visi bijām gandarīti par savu milzīgo izaugsmi tikai vienas dienas laikā! Tas pierāda, ka labs nāk ar darīšanu. Aicinām arī citus mūsu skolas audzēkņus pievienoties debašu kustībai!

Una Gadzāne, 10.a klases skolniece